Sağlık Okuryazarlığı
Herkes İçin Sağlık Okuryazarlığı

Kadınları Cinsel Saldırılardan Koruyan Teknoloji: ATHENA

Günümüzde istenmedik olaylar ile karşılamaktayız. Kadınlara karşı yapılan cinsel saldırılar kadınların güvenli bir şekilde hareket etmelerine olanak tanımamakta aynı zamanda hareket alanını da kısıtlamaktadır. Bu durum üzerine kafa yoran Roar for Good adlı şirket insanlara karşı (özellikler kadınlar) yapılan fiziksel ve cinsel saldırıları önlemek amaçlı bir ürün geliştirdi.

Bu ürünün adı ise; ATHENA.

İsmine ATHENA denmesini sebebi sanırım; ATHENA’nın yunan mitolojisinde Zeus’un kızı olması ve ürünlerin kadınları korumak için üretilmesi olabilir.

Bu arada şirket misyonunu dünyayı daha güvenilir bir yaşam alanı oluşturmak olarak belirtiyor.

Üretilen ürün aslında bir kriz anı butonu işlevi görüyor. Acil bir durum ile karşılaşıldığında karşısındaki kişinin farkında olmadan butona basması ile daha önce sisteme kayıt ettiği kişilerin cep telefonuna konum ve durum bilgisi gidiyor. Bu bildirim sistemi ile mesajın gittiği kişi mesaj gönderen kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu öğrenerek yardımcı olmak amaçlı hareket geçiyor.

Athena kurucusu Yasmine Mustafa; Güney Amerika’daki tek başına bir sırt çantası gezisi sırasında kendisinde bu ilhamın kendisine geldiğini belirtiyor. Kadınların kendilerini korumak amaçlı biber gazı, kesici aletler taşıdığını fakat bunlara ulaşmanın zor olması ve gezilere giderken güvenlik taramalarında el koyulması nedeniyle  farklı çözümlerin olması gerektiğini düşündüğünü ve ürünün kolaylıkla ulaşabilir bir şekilde tasarlanmasında bu etkenlerin büyük rolü olduğu ifadeleri arasında yer aldı.

ATHENA’yı moda ile birleştirerek karşıdaki kişinin bunu fark etmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Mümkünse bileklere takılması ile engellenme durumunda ellerimizi kullanabileceğimiz yerlere yakın olması tercih ediliyor.

ATHENA’nın saldırı kültürünü değiştirilmesinde büyük roller alacağı ve zamanla diğer özel gruplarda da (çocuk, yaşlı) kullanılmasının da planlandığı belirtiliyor.

Ürünün videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Steph_Having_Coffee

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.