Sağlık Okuryazarlığı
Herkes İçin Sağlık Okuryazarlığı

Dr. House ve İlacını Yanlış Kullanan Astım Hastası

Astım tekrarlayan nefes darlığı ve hışıltılı ataklarla karakterize, şiddet ve sıklığı kişiden kişiye değişen kronik bir hastalıktır.

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir.

Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastası olamakla birlikte yaklaşık 3.5 milyon astım hastası bulunmaktadır. Astımın görülme sıklığı ülkemizde ve dünyada yıllar içinde giderek artmaktadır.

İlaç tedavisi, astım tetikleyicilerinden kaçınmak ve uygun astım yönetimi sayesinde astımı kontrol edebilir. Fakat ülkemizde ve dünyada astım hastalarının astım ilaçlarını doğru kullanamamalarından kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalar astım ilacını doğru kullanamayan astım hastası sayısının fazla olduğunu gösteriyor.

Bu durum Dr. House dizisindeki astım hastasının ilacını yanlış kullandığı sahneyi gözümüzün önüne getiriyor. Bu sahne sağlık okuryazarlığının ciddi derecede sorunlu olduğunu gösteriyor. Buradaki hastanın kendine olan özgüveni ise sağlık okuryazarlığını geliştirilmesine engel oluşturabilmektedir.

Sahneyi izleyerek tüm astım hastalarının kendilerine ‘İlaçlarımı doğru kullanıyor muyum?’ sorusunu sormalarını sağlayarak sağlık okuryazarlığı ile ilgili bir saptama yapmalarına fırsat verebilir.

İlaçlarını doğru kullanmasını bilmeyen astım hastalarının en yakın sağlık kuruluşundan veya eczaneden ilaçların doğru kullanımı ile ilgili bilgi alması astım hastalığını kontrol altına almalarını sağlayabilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.