Sağlık Okuryazarlığı
Herkes İçin Sağlık Okuryazarlığı

Hasta Deneyiminin Önemi – Deloitte Araştırması

Hasta deneyimini geliştirmek; müşteri sadakatini güçlendirmeye, değerli bir marka ve itibar oluşturmaya ve hasta yakınlarının tavsiyeleriyle hastane hizmetlerinin kullanımını artırmaya, bu sayede de hastanelerin finansal performansını geliştirmeye yardım edebilir.

Daha iyi hizmet bekleyen müşteriler aynı zamanda hastanelerin hasta deneyimine odaklanmasını tetikliyor: Medicare’nin değer-bazlı hastane satınalma programı (VBP) gibi programlar hasta tarafından beyan edilen deneyim puanları daha iyi olan hastanelere finansal olarak fayda sağlıyor. Bunun sonucunda; gece gürültü seviyesinden doktor ve hemşirelerin iletişim becerilerine kadar olan çeşitli faktörlere bağlı hasta deneyimi puanları hastane performans ölçümü için oldukça önemli hale geliyor.

Hasta deneyiminin katkısını daha iyi tasvir etmek için, Deloitte Sağlık Çözümleri Merkezi hastane sahipliğini, lokasyonu, öğretim durumunu, müşteriyi ve hasta vaka karmasını içeren, hastanenin performansını etkileyebilecek hastane ve yerel alan özelliklerini kontrol etti. Bu incelemeden iki ana bulgu ortaya çıktı:

Hastalar tarafından beyan edilen deneyim puanları yüksek olan hastanelerin karlılığı da yüksek.

Değerlendirme puanları “mükemmel” olan hastanelerin 2008-2014 yılları arasında net kar marjları ortalama yüzde 4.7 olurken diğer yandan “düşük” puanlı hastanelerde bu marj yüzde 1.8’de kaldı.

Hastane performansını etkileyebilecek diğer hastane özellikleri kontrol edildikten sonra bile hasta deneyimi ile finansal performansın ilişkisi oldukça büyük.

Deloitte’ın hasta deneyimi konusunda yapmış olduğu araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.